800 200 205 Po–Pá od 07:30 do 16:30 info@docsimon.cz
0,00 Kč
měna
0

IBUPROFEN AL tbl 50x 400mg

50117724

Registrovaný léčivý přípravek více o legislativěinfo

IBUPROFEN AL tbl  50x 400mg
79 Kč
Cena včetně DPH

Aplikační forma: tablety, tobolky

Indikační skupina: analgetika, antipyretika
nesteroidní antiflogistika a antirevmatika

Účinná látka: Ibuprofenum 400 mg

Těhotenství a kojení: V první a druhé třetině těhotenství nebo při kojení lze přípravek užívat pouze na doporučení lékaře. V poslední třetině těhotenství se ibuprofen nesmí užívat vzhledem k zvýšenému riziku komplikací pro matku a dítě.

Expediční minimum: Ibuprofen AL 400 je protizánětlivý léčivý přípravek, který snižuje horečku a ulevuje od bolesti. Užívá se při lehké až středně silné bolesti jako např. bolesti hlavy včetně migrény, bolesti zad, zubů, pooperační bolesti, při bolestivé menstruaci. Dále se užívá ke snižování horečky a při bolestech svalů a kloubů, které provázejí chřipková onemocnění. Dobře účinný je také při bolestivých otocích a zánětech po poranění jako je např. pohmoždění nebo podvrtnutí.

Doporučené dávkování: Obvyklá denní dávka pro dospělé a děti od 12 let užívaná k léčbě bolesti nebo horečky je 1 potahovaná tableta Ibuprofenu AL 400 jako jednorázová dávka nebo až třikrát denně s odstupem 4-6 hodin mezi jednotlivými dávkami.

EAN: 4024773049116

Výrobce: Stada Arzneimittel AG, Bad Vilbel, Německo, www.stada-pharma.cz

LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK, ČTĚTE POZORNĚ PŘÍBALOVÝ LETÁK. POUŽITÍ LÉKŮ KONZULTUJTE S LÉKAŘEM NEBO LÉKÁRNÍKEM.

Příbalové informace
Rozbalit

Vážený paciente,
Přečtěte si prosím, pozorně tuto příbalovou informaci, protože obsahuje důležité informace o tom, jak tento lék užívat účinně a bezpečně. Pokus máte jakékoli dotazy, kontaktujte, prosím, svého lékaře nebo lékárníka.
 
Informace pro použití, čtěte pozorně!
 
IBUPROFEN AL 400
(Ibuprofenum)
potahované tablety
 
Výrobce
Aliud Pharma GmbH & Co. KG
Gottlieb-Dailer-Strasse 19 D-89150 Laichingen
Složení
Léčivá látka: Ibuprofenum 400 mg v 1 potahované tabletě
Pomocné látky: Magnézium-stearát, kukuřičný škrob, natriumkarboxymetylcelulóza, hydroxypropylmetylcelulóza, makrogol 400, makrogol 6000.
Charakteristika
Ibuprofen AL 400 je protizánětlivý léčivý přípravek, který snižuje teplotu a ulevuje od bolesti (nesteroidní protizánětlivý/analgetický léčivý přípravek).
Indikace
Ibuprofen AL 400 se bez porady s lékařem smí používat při:
-          akutním záněti kloubů (akutní artritida), včetně záchvatů dny,
-          chronickém zánětu kloubů (chronická artritida), obzláště revmatoidní artritidě,
-          revmatické spondylitidě (ankylozijící spondylitida, Bechtěrevova choroba) a jiné revmatické onemocnění páteře,
-          stavech podráždění u degenerativních onemocnění kloubů a páteře (osteoatritida a spondyloartritida),
-          revmatismu měkých tkání,
-          bolestivých otocích a zánětech po poranění.
Kontraindikace
Kdy nesmíte Ibuprofen AL 400 užívat?
Ibuprofen se nesmí používat u:
-          známé přecitlivělosti na léčivou látku ibuprofen nebo jiné složky přípravku,
-          neobjasněné poruchy krvetvorby,
-          gastrointestinálních vředů
-          gastrointestinálního krvácení (krvácení do žaludku nebo střev), cerebrovaskulárního krvácení (krvácení do mozku) nebo jiného aktivního krvácení
-          v poslední třetině těhotenství,
-          dětí a mladistvích do 15 let (u mírných až středních bolestí či horečky děti do 13 let).
Kdy můžete užívat Ibuprofen AL 400 jen po poradě s lékařem?
Za následujících podmínek můžete Ibuprofen AL 400 používat jen se zvláštními opatřeními (tj. delší intervaly mezi jednotlivými dávkami, snížení dávek, pod dohledem lékaře) a se zvláštní opatrností. Pokud se stavy uvedené v tomto odstavci u Vás již vyskytly nebo vyskytnou během užívání přípravku, informujte o tom svého ošetřujícího lékaře.
Navštivte Vašeho lékaře před tím, než začnete užívat Ibuprofen AL 400 v následujcích případech:
-          u určitých vrozených poruch krvetvorby (akutní intermitentní porfýrie),
-          u určitých autoimunitních chorob (systémový Lupus Erythematodes (SLE), u smíšených kolagenóz),
-          při žaludečních a střevních obtížích nebo při podezření na vředovou chorobu žaludku a střev nebo u chronického zánětlivého střevního onemocnění (colitis ulcerosa, Crohnova choroba v anamnéze),
-          u vysokého krevního tlaku nebo srdeční nedostatečnosti,
-          u poruch ledvin,
-          u těžších poruch jaterních funkcí,
-          přímo po větším chirurgickém zákroku.
Pacienti, kteří trpí sennou rýmou, otoky nosní sliznice (např. nosní polypy) nebo chronickým, dýchací cesty zužujícím (obstruktivním) onemocněním plic (např. astma) a nemocní s přecitlivělostí na jiné přípravky proti bolesti nebo přípravky proti revmatismu ze skupiny nesteroidních analgetik/antiflogistik, smějí Ibuprofen AL 400 užívat pouze s nejvyšší opatrností a pod přímým dohledem lékaře. Pro pacienty se totiž zvyšuje riziko výskytu alergických reakcí a může se projevit jako záchvaty astmatu (alergické astma), kožní a slizniční otoky (angioedém) nebo kopřivka. Obzvláštní pozor je třeba dávat u pacientů, kteří jsou alergičtí na jiné léky (kožní vyrážka, svědění), protože u nich je po použití ibuprofenu větší riziko reakcí z přecitlivělosti.
Ibuprofen, léčivá látka Ibuprofenu AL 400, může přechodně snížit funkci krevních destiček (srážení destiček). Pacienti s poruchou srážení krve by proto neměli užívat Ibuprofen AL 400 jen pod lékařským dohledem.
Těhotenství a kojení
Co byste měla vědět, jestliže jste těhotná nebo kojíte?
Jestliže v průběhu dlouhodobého užívání ibuprofenu otěhotníte, oznamte to svému lékaři. Nejsou dostatečné údaje o používání Ibuprofenu AL 400 těhotnými ženami. V první a druhé třetině těhotenství smíte ibuprofen používat pouze po poradě se svým lékařem. V poslední třetině těhotenství se ibuprofen nesmí užívat vzhledem k zvýšenému riziku komplikací pro matku a dítě.
Ibuprofen a jeho metabolity se v menším množství vylučují do mateřského mléka. Protože nepříznivé následky po použití ibuprofenu doposud nejsou známé, není potřebné u krátkodobého podání přerušení kojení. V případě, že Vaše léčba je dlouhodobá a/nebo užíváte vysoké dávky, měla byste přerušit kojení.
Nežádoucí účinky
Stejně jako jiné léčivé přípravky, i Ibuprofen AL 400 může způsobovat nežádoucí účinky. Pokus máte kterýkoli z následujících nežádoucích účinků, informujte o tom Vašeho lékaře, který rozhodne o dalším postupu.
Nežádoucí účinky se vyskytly v následující frekvenci:
Velmi často: více než 1 z 10 pacientů léčených tímto léčivým přípravkem.
Často: méně než 1 z 10, ale více než 1 ze 100 pacientů, léčených tímto přípravkem.
Občas: méně než 1 ze 100, ale více než 1 z 1000 pacientů, léčených tímto přípravkem.
Vzácně: méně než 1 z 1000, ale více než 1 z 10000 pacientů, léčených tímto přípravkem.
Velmi vzácně: méně než 1 z 10000 pacientů, léčených tímto léčivým přípravkem.
U následujících nežádoucích účinků je třeba brát ohled na to, že jsou převážně závislé na dávce a individuálně rozdílné. Obzvláště riziko výskytu krvácení v žaludku a ve střevě (vředy, defekty sliznice, zánětlivá onemocnění žaludeční sliznice) je závislé na velikosti dávky a délce léčby. Velmi často se mohou vyskytnout následující nežádoucí účinky:
-          Gastrointestinální obtíže jako pálení žáhy, bolesti břicha, nevolnost, nadýmání, zvracení, průjem, zácpa a menší krvácení do žaludku a do střev, které může výjimečně vést k anémii.
Často se mohou vyskytnout tyto nežádoucí účinky:
-          Gastrointestinální vředy podle okolností s krvácením a perforací.
Pokus máte silnější bolest v nadbřišku, zvracíte krev nebo máte krvavou a/nebo černou stolici, musíte okamžitě přestat užívat Ibuprofen AL 400 a informovat Vašeho lékaře.
-          Bolesti hlavy, závratě, nespavost, vzrušení, vznětlivost a únava.
Občas se mohou vyskytnout tyto nežádoucí účinky:
-          Zvýšené hromadění vody ve tkáních s tvorbou otoků, obzvláště u pacientů s vysokým krevním tlakem nebo s nedostatečností ledvin.
-          Nefrotický syndrom(hromadění vody v těle (otoky) a vysoký obsah bílkovin v moči).
-          Zánětlivé onemocnění ledvin (intestinální nefritida), která může vyústit v akutní ledvinovou nedostatečnost. Snížený výdej moči, hromadění tekutin v těle (otoky) a celkový pocit neklidu mohou být příznaky onemocnění ledvin, které může vyústit až k selhání ledvin.
Pokud se u Vás některé příznaky objevily nebo zhoršily, okamžitě přestaňte užívat Ibuprofen AL 400 a vyhledejte lékaře.
-          Reakce z přecitlivělosti s kožními vyrážkami a svěděním a rovněž i astmatické záchvaty      (případně s poklesem krevního tlaku).
-          Poruchy vidění.
V těchto případech okamžitě vyhledejte lékaře a přestaňte užívat Ibuprofen AL 400.
Velmi vzácně se mohou yskytnout tyto nežádoucí účinky:
-          Zánět jícnu.
-          Rozvoj zúžení připomínajících membránu v tenkém a tlustém střevě.
-          Těžší průběh kožních reakcí jako kožní vyrážky se zarudnutím a puchýřky (Erythema multiforme).
-          Postižení ledvinné tkáně (nekróza papily), zejména při dlouhodobé léčbě.
-          Zvýšení koncentrace kyseliny močové v krvi.
-          Postižení jater, obzvláště při dlouhodobé léčbě.
-          Vysoký krevní tlak, srdeční selhání (srdeční nedostatečnost).
Pokus se u Vás některé příznaky objevily nebo zhoršily, okamžitě přestaňte užívat Ibuprofen AL 400 a vyhledejte lékaře.
-          Poruchy krvetvorby (anemie, leukopenie, trombocytopenie, pancytopenie, agranulocytoza).
První příznaky mohou být : teplota, bolest v krku, povrchová poranění v ústech, chřipkové obtíže, velká únava, krvácení z nosu a krvácení z kůže.
V těchto případech okamžitě přestaňte užívat tento léčivý přípravek a navštivte Vašeho lékaře.
-          Těžké reakce z přecitlivělosti. Ty se mohou projevit jako: otok obličeje, otok jazyka, vnitřní otok hrtanu se zúžením dýchacích cest, dušnost, zrychlení srdeční akce, pokles krevního tlaku a k hrozícímu šoku.
Pokud se vyskytne jakýkoli z těchto příznaků, dokonce i po prvním použití, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.
-          Pískání v uších (tinitus), poruchy sluchu.
-          Psychotické reakce, deprese.
-          Ztráta vlasů.
-          Příznaky zánětu mozkových blan (aseptická meningitida) jako jsou bolesti hlavy, nevolnosti, zvracení, teplota, ztuhlost šíje nebo poruchy vědomí. Predisponovaní se zdají být pacienti s autoimunitními onemocněními (systémová lupus erythematodes).
Velmi vzácně se dále mohou objevit tyto nežádoucí účinky:
-          ve spojení s podáním určitých protizánětlivých látek (nesteroidních protizánětlivých léčivých přípravků, ke kterým patří i Ibuprofen AL 400) bylo zaznamenáno zhoršení infekčního zánětu (naoř. Vznik nekrotizující fascitidy).
Pokud se objeví či zhorší známky infekce ( zčervenání, otoky, horkost, bolest, teplota) během léčby Ibuprofenem AL 400, prosím, okamžitě o tom informujte Vašeho lékaře.
Prosím dodržujte instrukce uvedené u jednotlivých nežádoucích účinků.
Případná výskyt těchto nežádoucích účinků nebo jiných neobvyklých reakcí, které nebyly popsány v této příbalové informaci, prosím, oznamte ošetřujícímu lékaři.
Interakce
Účinky Ibuprofenu AL 400 a účinky jiných současně užívaných léčivých přípravků se mohou navzájem ovlivňovat. Váš lékař by měl být proto informován o všech lécích, které užíváte nebo hodláte užívat, včetně volně prodejných léčivých přípravků. Toto se týká i přípravků užívaných v nedávné době.
Současné použití ibuprofenu a digoxinu (léčivých přípravků na posílení srdečního svalu), fenytoinu (přípravek na léčbu křečí) nebo lithia (léčivý přípravek na léčbu psychických onemocnění) může zvýšit sérovou koncentraci těchto látek. Je nezbytné kontrolovat hladinu lithia v séru. Ibuprofen může oslabit účinek diuretik (přípravky, které zvyšují tvorbu a vylučování moči) a přípravků užívaných při vysokém krevním tlaku.
Současné podávání přípravků obsahujících ibuprofen může ovlivnit protisrážlivý účinek přípravků obsahujících nízké dávky kyseliny acetylsalicylové (užívané jako prevence tvorby krevních sraženin).
Ibuprofen může oslabit účinek ACE inhibitorů (přípravků pro léčbu onemocnění srdce a vysokého krevního tlaku). Současné podávání těchto látek zvyšuje riziko poškození funkce ledvin.
Současné použití ibuprofenu a jiných přípravků na léčbu zánětu a bolesti ze skupiny nesteroidních protizánětlivých látek nebo glukokortikoidů zvyšuje riziko nežádoucích účinků na gastrointestinální trakt (viz Nežádoucí účinky).
Ibuprofen podaný 24 hodin před nebo po podání metotrexátu může vést ke zvýšení jeho koncentrace a tím i k jeho toxickým účinkům.
Riziko ledviny poškozujícího účinku při léčbě cyklosporinem (přípravek používaný jako prevence odmítnutí orgánu při transplantaci či při léčbě revmatických onemocnění) se zvyšuje při současném podání určitých nesteroidních protizánětlivých látek. Tento efekt není vyloučen ani při současném použití cyklosporinu a ibuprofenu.
Látky obsahující probenecid nebo sulfinpyrazon (přípravky na léčbu dny) mohou zpomalit vylučování ibuprofenu. To může vést k hromadění Ibuprofenu AL 400 v těle a tím zvyšovat jeho nežádoucí účinky.
Vzácně byly hlášeny interakce mezi ibuprofenem a přípravky proti srážení krve. Pokud užíváte současně tyto léčivé přípravky, Váš lékař Vám bude kontrolovat srážlivost krve.
Klinické vyšetření ukázalo na zkřížený účinek mezi nesteroidními protizánětlivými přípravky a přípravky snižující hladinu cukru v krvi (sulfonylmočovinou). Ačkoliv interakce mezi ibuprofenem a sulfonylmočovinou nebyla dosud popsána, doporučuje se při jejich současné použití kontrolovat hladinu cukru v krvi, aby se předešlo případným komplikacím.
Dávkování a způsob použití
Pokud Vám lékař nepředepsal užívat přípravek jinak, dodržujte pokyny uvedené níže, aby léčba přípravkem Ibuprofen AL 400 byla účinná a bezpečná.
Kolik tablet a jak často se Ibuprofen AL 400 užívá?
Pokud Vám lékař nepředepsal jinak, jsou obvyklé dávky tyto:
K tišení bolesti a proti horečce:
Ibuprofen se dávkuje v závislosti na věku tělesné váze.
Doporučená jednotlivá dávka je od 20 až 30 mg na kg tělesné hmotnosti podaných v několika rozdělených dávkách během dne.
Děti 13-14 let:
Jednotlivá dávka: 1 potahovaná tableta Ibuprofenu AL 400 (ekvivalent 400 mg ibuprofenu).
Celková denní dávka: 1-2 potahované tablety Ibuprofenu AL 400 (ekvivalent 400-800 mg ibuprofenu).
Interval mezi jednotlivými dávkami musí být aspoň 4 hodiny.
Celková denní dávka nesmí překročit 1000 mg ibuprofenu.
Mladiství od 15 let věku a dospělí:
Jednotlivá dávka: 1 potahovaná tableta Ibuprofenu AL 400 (ekvivalent 400 mg ibuprofenu)
Celková denní dávka: 2-3 potahované tablety Ibuprofenu AL 400 (ekvivalent 800-1200 mg ibuprofenu)
Interval mezi jednotlivými dávkami musí být aspoň 4 hodiny.
Celková denní dávka nesmí překročit 1200mg ibuprofenu.
Léčba revmatických onemocnění a bolestivých otoků a zánětů po poranění:
Ibuprofen je dávkován v závislosti na věku tělesné váze.
Doporučená denní dávka pro dospělé a mladistvé nad 15 let věku je 1200-2400 mg ibuprofenu denně. Maximální jednotlivá dávka je 800 mg.
Mladiství nad 15 let věku a dospělí
Jednotlivá dávka:
1-2 potahované tablety Ibuprofenu AL 400 (což odpovídá 400-800 mg ibuprofenu)
Celková denní dávka:
3-6 potahovaných tablet Ibuprofenu AL 400 (což odpovídá 1200-2400 mg ibuprofenu)
Pokud máte pocit, že účinek Ibuprofenu AL 400 je příliš silný či slabý, informujte o tom Vašeho lékaře nebo lékárníka.
Jak a kdy se tablety užívají?
Tablety se užívají celé, nerozkousané a zapijí se dostatečným množstvím tekutiny. Ne na lačný žaludek. V případě zvýšené citlivosti žaludku se doporučuje užívat ibuprofen s jídlem.
Jak dlouho se Ibuprofen AL 400 užívá?
Nedojde-li k ústupu bolesti nebo horečky do 4 dní, poraďte se o dalším postupu s lékařem. Bez porady s lékařem neužívejte přípravek déle než 4dny.
Délku terapie při léčeních revmatických a dalších onemocnění určí Váš ošetřující lékař.
Revmatická onemocnění mohou vyžadovat delší dobu podávání Ibuprofenu AL 400.
Upozornění
Současné používání přípravků obsahující ibuprofen může snížit protisrážlivý účinek nízkých dávek aspirinu (užívaný jako prevence rozvoje sraženin). Proto byste v těchto případech neměli používat přípravky obsahující ibuprofen s výjimkou doporučení lékaře.
Jestliže užíváte Ibuprofen AL 400 a léčivé přípravky proti srážení krve nebo přípravky snižující hladinu cukru v krvi, Váš lékař by Vám měl kontrolovat srážlivost krve a hladinu cukru v krvi, aby se předešlo případným komplikacím.
Současné podávání Ibuprofenu AL 400 a přípravků obsahujících lithium (přípravek pro léčbu psychických onemocnění) nebo některých diuretik (kalium-šetřící diuretika) vyžaduje kontrolu hladiny lithia nebo draslíku v krvi (viz. Interakce)
Dlouhodobá léčba Ibuprofenem AL 400 vyžaduje pravidelnou kontrolu funkce jater, ledvin a krevního obrazu.
Upozorněte před chirurgickým zákrokem Vašeho lékaře nebo zubního lékaře, že užíváte Ibuprofen AL 400.
Stejně jako jiné přípravky, které snižují tvorbu prostaglandinů, Ibuprofen AL 400 může snižovat schopnost otěhotnět. Informujte prosím Vašeho lékaře, že se chystáte otěhotnět, nebo máte problémy s otěhotněním, pokus používáte Ibuprofen AL 400.
Všeobecně může vést hromadné použití prostředků proti bolesti, obzvláště při kombinaci většího množství bolest tišících látek, k trvalému poškození ledvin s rizikem ledvinného selhání (analgetická nefropatie).
Co musíte vzít v úvahu při podávání přípravku Ibuprofen AL 400 dětem a starším lidem?
Děti a dospívající pod 15 let věku (u slabé až střední bolesti a horečce pod 12 let věku) nesmí Ibuprofen AL 400 užívat kvůli vysokému obsahu léčivé látky, tj. ibuprofenu. Pro tyto věkové kategorie jsou dostupné přípravky s nižším obsahem ibuprofenu.
Starší pacienti vyžadují zvláštně pečlivý lékařský dohled.
Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje.
Při vyšších dávkách může ibuprofen vyvolávat nežádoucí účinky na centrální nervový systém, např. únavu a závratě, a tak může být u jednotlivých pacientů omezena jejich schopnost řídit motorová vozidla a obsluhovat stroje. Nebudete schopni tak rychle a přesně reagovat na náhlé, nepředvídatelné situace. Neřiďte proto motorová vozidla, neobsluhujte stroje a nepracujte bez opory.
Pokud je přípravek užíván krátkodobě s minimálními dávkami, omezí se tak výskyt nežádoucích účinků.
Při dlouhodobějším podávání ve vysokých dávkách může navzdory svému účelu použití způsobit bolest hlavy, která nesmí být léčena zvýšením dávek těchto léčivých přípravků.
V průběhu léčby ibuprofenem nesmíte pít alkohol.
Předávkování
Užívejte Ibuprofen AL 40 podle doporučení Vašeho lékaře nebo podle dávkovacího schématu v této příbalové informaci. Pokud je úleva od bolesti nedostačující, nezvyšujte si sami dávky, ale poraďte se s Vaším lékařem nebo lékárníkem.
Co byste měli dělat v případě (úmyslného nebo náhodného) předávkování přípravkem Ibuprofen AL 400?
Příznaky předávkování jsou centrálně nervové poruchy jako bolesti hlavy, závratě, otupělost, bezvědomí (u dětí také myoklonické křeče) a rovněž i bolesti břicha, nevolnost a zvracení. Dále je možné gastrointestinální krvácení a funkční poruchy jater a ledvin. Může také dojít k poklesu krevního tlaku, útlumu dechu a cyanóze (nafialovělé zbarvení kůže a sliznic).
Žádné speciální antidotum neexistuje.
Co musíte udělat, když jste užili příliš vysokou dávku Ibuprofenu AL 400?
Při podezření předávkování Ibuprofenem AL 400 kontaktujte lékaře, který podle závažnosti situace rozhodne o dalším postupu.
Co musíte udělat, když jste zapomněli nebo užili příliš nízkou dávku Ibuprofenu AL 400?
Pokus jste si zapomněli vzít Ibuprofen AL 400, neužívejte v dalším časovém rozmezí více tablet, než Vám bylo doporučeno.
Varování
Přípravek nesmí být užíván po uplynutí doby použitelnosti vyznačené na obalu.
Uchovávejte mimo dosah dětí.
Balení
30, 50, 100 potahovaných tablet.
Datum poslední revize textu
10/04

IBUPROFEN AL tbl obd 50x400mg
Dr.Max IBUPROFEN tbl 36x 400mg
registrovaný léčivý přípravek
Ověření internetových stránek a lékárny:
SUKL
Státní ústav pro kontrolu léčiv, Šrobárova 48, 100 41 Praha 10, www.sukl.cz

Hlášení nežádoucích účinků Informační povinnosti o EET
© Česká lékárna Holding a.s. Všechna práva vyhrazena. v2

info  Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.